Campionatul României
Fapte
Insteresant

Sportclub Miercurea Ciuc - Csm Galati 7-1

Hocheiștii de la CSM Galați a pierdut și al doilea meci din dubla cu SC Miercurea Ciuc, de la Miercurea Ciuc din Campionatul Național de Seniori. După 1-12 în meciul de marți, gruparea gălățeană a pierdut cu scorul 1-7 al doilea joc din Harghita.

Ciucanii au condus cu 2-0 după prima repriză, au încheiat în avantaj, scor 4-0, partea secundă, iar ultima treime s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Golul formației gălățene a fost marcat de Mircea Constantin în minutul 44, la scorul 7-0 pentru cei de la Sport Club.

CSM Galați este pe locul patru în clasamentul la zi din Campionatul Național de Seniori cu 16 puncte acumulate în 14 jocuri, 5 victorii, 9 înfrângeri, 63-65 raportul golurilor marcate și încasate. Formația gălățeană are șapte puncte mai mult decât CSA Steaua București, echipa de pe locul cinci, dar și cinci meciuri mai mult disputate. Față de echipa de pe locul trei, ocupat de CSM Corona Brașov, cei de la CSM Galați au un deficit de 23 de puncte.

Locul patru la finalul sezonului regulat asigură prezența direct în finala mică a CNS, ultimul deziderat al formației gălățene în acest final de an după ratarea calificării la turneul final al Cupei României.

Jocurile de la Miercurea Ciuc au fost ultimele pe care hocheiștii de la CSM Galați le-au disputat în acest an. Următorul meciuri al formației gălățene este programat la 8 ianuarie, în Cupa României, la Cârța, cu Sapientia U23, va fi un meci doar de clasament, cele două echipe au ratat calificarea în următoarea fază a Cupei.